Stan alarmowy – Barcelona – drugi miesiąc

Mija drugi miesiąc Stanu Alarmowego w Hiszpanii. Statystyki związane z wirusem, każdego dnia są coraz lepsze. Od soboty 2 maja 2020 zaczyna się “otwieranie” kraju na nowo i iście w stronę Nowej Normalności.

My z Igą możemy już spacerować od ponad tygodnia. Zasady są proste – jeden rodzic z maksimum trojgiem dzieci, w promieniu jednego kilometra od domu i spacer może trwać godzinę.

Od wczoraj (2 maja) “nam” zawęzili okienko czasowe do 12-19, za to wszyscy mogą już spacerować lub uprawiać inwidualnie sporty, każda grupa dostała swój “slot” czasowy 🙂

Jak na razie tłumy są głównie nad morzem. U nas na dzielni za to cisza i spokój. La Rambla pustawa, pod Katedrą bawią się 2-4 dzieci. Uliczki pustawe ludzie spacerują, chodzą na zakupy.

Tu się kończy oficjalnie na 1 km krąg wolności:

Port jest znowu użyję tego słowa – pusty. Część rzeczy jest konserwowana czy remontowana.

Ja jednak postanowiłem przed południem w ciągu tygodnia, kiedy Barcelona była wyludniona, pójść kawałek dalej nad morze do Barcelonety.

Barcelona  Stan Alarmowy widok na morze

Jeśli się zastanawialiście czy ktoś kontroluje poruszanie się po mieście to tak 🙂

Barcelona - kontrola policyjna - Stan Alarmowy
Barcelona - kontrola policyjna - Stan Alarmowy

Hotele nadal wyglądają na super zabezpieczone. Jeszcze minie trochę czasu zanim zdejmą te wszystkie zabezpieczenia z budynków.

Za to miejsca, które należy zobaczyć w mieście są… są widoczne, nie trzeba się przebijać przez tłum, żeby w pobliżu nich przejść oraz można zrobić w ciągu dnia zdjęcie na którym nikogo nie ma 🙂 oprócz ochroniarza.

Ta “pustka” w mieście gdzie normalnie w ciągu roku są miliony turystów jest… intrygująca i surrealistyczna.

Barcelona – Kwiecień 2020 – Lenses in a backpack – Trzy lata w Barcelonie 

#yomequedoencasa

#zostajęwdomu

#stayathome

#zyciewczasiezarazy

A tu poprzednie wpisy o życiu w mieście w tych dziwnych czasach:

Sant Jordi – Barcelona 2020

Stan alarmowy – Barcelona – pierwszy miesiąc

Pierwszy tydzień stanu alarmowego – Barcelona

Jak jesteście ciekawi co się dzieje w Hiszpanii to polecamy El Pais. Część artykułów jest także po angielsku. Jest też codziennie aktualizowana statystyka dotycząca wirusa w Hiszpanii i na całym świecie. Stan alarmowy jest pokazywany z wielu punktów widzenia, są też dobre fotoreportaże.